KAMUOYUNUN DİKKATİNE

Bilindiği üzere bir süre önce İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği olarak gerekli çalışmaları yaptık ve Türkiye Özel Okullar Derneği’ne bir ihtarname gönderdik.

Bu ihtarname ile özel okullarda otizmli öğrencilerin eğitimlerini sürdürebilmesi için gerekli çalışmaların yapılması için işbirliği çağrısında bulunduk. Türkiye Özel Okullar Derneği’nden öncelikle ‘Otizm Dostu Okul ve Otizm Dostu Öğretmen’ projelerimize destek olmalarını istedik.

Diğer yandan otizmli çocuklarımızın özel okullara kabulleri konusunda yaşanan ayrımcılıklara dikkat çektik, bunların uzun süredir devam ettiğini, gerekli önlemleri almaları gerektiğini, tekrarı halinde bu okullar hakkında yasal işlem başlatacağımızı ifade ettik.

Bu ihtarnameyi hem çocuklarımızın eğitiminden sorumlu olan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Hizmetleri ve Rehberlik Genel Müdürlüğü, hem de özel okulların bağlı bulunduğu Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne gönderdik.

Özel Eğitim Genel Müdürlüğü ihtarnamemize dair ekteki yazıyla bir cevap vermiş ve taleplerimizin yasal anlamda geçerliliğini mevzuattan ilgili maddeleri de belirterek onaylaymış, talebimize uygun biçimde konuya gerekli hassasiyetin gösterilmesi için,

  • Okullar Daire Başkanlığı
  • Özel Kurumlar Daire Başkanlığı
  • İzleme ve Denetleme Koordinasyon Daire Başkanlığı ve tüm ilgili dairelere

Ayrıca 81 İl Valiliğine ayrıca bir yazı göndermiştir.

MEB’den tarafımıza ulaşan yazıyı ve dağıtım yerlerine gönderilen bilgi notunu sizlerle paylaşıyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızı sürdürecek, gelişmeleri dernek sayfalarımızdan siz ailelerle paylaşacağız.

Yaşadığımız sıkıntıların paylaşıldığı ihtarnamemize çok kısa zamanda ve geniş katılımlı bir cevap verdikleri için başta genel müdürümüz Sayın Ahmet Emre Bilgili olmak üzere Özel Eğitim Daire Başkanlığı nezdinde tüm Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine teşekkürlerimizi sunar, bundan sonra da konunun yakın takipçisi olacağımızı bildiririz .

Saygılarımızla
İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu

KAMUOYUNUN DİKKATİNE” için bir yorum

  1. OTİZM EYLEM PLANI BİR AN ÖNCE YÜRÜRLÜĞE GİRSİN
    EN AZINDAN 5510 SAYILI YASANIN 28. MADDESİ DÜZENLENSİN BİZLER ÇOÇUKLARIMIZA DAHA ÇOK VAKİT AYIRIP
    SOSYAL YAŞAMINA KATKIDA BULUNURUZ. BEN ÇOÇUGUMLA DAHA ÇOK İLGİLENMEK İSTİYORUM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir