Derneğimizin sekreterya adaylığı duyurusu

21.04.2021
SAYI:2021/0004

 

 

 

Sayın Sekreterya ve TOM Yürütme Kurulu Üyeleri,

26-27 Mayıs tarihinde Ankara’da yapılacak olan Türkiye Otizm Meclisi Genel Kurulu’na dair çağrınızı almış bulunuyoruz. Önümüzdeki genel kurula delegemiz olarak derneğimiz kurucu başkanı ve üyesi Av.Sedef Erken katılım sağlayacaktır.

Önceki genel kurulda Yürütme Kurulu’na seçilen 11 dernekten biri olmuştuk. Ancak zaman içerisinde kararların demokratik bir biçimde alınmaması, yaptığımız her türlü önerinin geri çevrilmesi, ailelerin sorunlarının yeterince ve yerinde temsil edilmemesi, eleştirilerimizin doğru değerlendirilmemesi gibi hatalı yaklaşımlar mevcut sekreterya ile birlikte çalışmamızı zorlaştırdı. Bu sebeplerle, Bağcılar’da yapılan Aksaray Yürüyüşü sonrası ailelere dair yapılan basın açıklamasının yürütme kurulunda yer almamıza rağmen haberimiz dahi olmadan yazılması ve son derece hatalı bir üslup kullanılması sebebiyle TOM’dan istifa ettik.

26-27 Mayıs’ta Ankara’da yapılacak olan Genel Kurulun (GK) iş birliği içerisinde, demokratik bir ortamda gerçekleşmesini umuyoruz. Bu vesile ile, tamamen yenilikçi bir bakış açısıyla önümüzdeki genel kurulda derneğimiz İSOTGONDER ‘in sekreterya görevine aday olduğunu bildiririz.

Seçilmemiz halinde hedefimiz öncelikle dernekler arasındaki iletişimi güçlendirmek, özellikle hizmetlere erişimde sosyal adaletin sağlanması için çalışmak, daha küçük ve merkezlere nispeten uzak illerdeki derneklerin kapasitelerinin artmasına öncelikli destek vermek, yönetişimde çoğulcu bir yaklaşım geliştirmek ve demokratik bir ortamda gerçek bir takım çalışması gerçekleştirmektir.

Derneğimizin şiarı olan “kim olduğumuz değil ne yaptığımız önemli” cümlesiyle vurgu yaptığımız şekilde TOM temsiliyetinin kişilere bağımlı olmaktan çıkarılması ve özellikle sahada ailelerin yaşadıkları sorunların kağıt üzerindeki raporlarda kalmasının önlenmesi önceliğimiz olacaktır. Özetle dernek yönetimimizde tavizsiz uyguladığımız, karar süreçlerinde eşit katılım ve ortak aklı teşvik eden bir anlayışa sahibiz.

Dernek yönetimlerinde olmayan, hatta belki bir derneğe üye dahi olmamış tüm otizmli bireyleri ve ailelerini temsil etmek kolay bir iş değildir. Bu büyüklükte bir topluluğun temsil edilmesi için otizmli bireylerin ve ailelerinin TOM çalışmalarının ana yakıtı ve gücü olduğunu bilen, onlarla sürekli ve yoğun iletişim halinde olan bir çatıya ihtiyaç bulunmaktadır. Bu sebeple otizm kamuoyunun tüm dernekleri yönetim kurullarıyla birlikte tanıması, yaptıkları çalışmaları bilmesi, COVID 19 pandemisi ile yaşadığımız sıkıntılı 1 yıllık süreçle ilgili konuşulan konular hakkında bilgi sahibi olabilmeleri için Genel Kurul’un online olarak yayınlanmasını talep ediyor ve otizm kamuoyunun ortak iletişiminin sağlanması açısından önemli olduğunu vurgulamak istiyoruz.

26-27 Mayıs tarihine kadar GK ile ilgili tüm bu yazışmaların derneğimizin e-posta adresi olan iletisim@otizm.info adresine yapılmasını özellikle rica ediyoruz.

Saygılarımızla.
İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği
Yönetim Kurulu

www.otizm.info
İzzetpaşa Mah. Yeni yol Cad. No:3 Kat 2 Ofis No: 105 Nurol Tower Şişli /İstanbul
E-mail: iletisim@otizm.info

Genel içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir