Soruyoruz!!!

Kamuoyunun medyadan öğrendiği son iki olay hepimizi derinden yaralamıştır.

Tekrar tekrar yaşanan bu tür acı olayların birbirine tıpa tıp benzeyen tarafının, otizmli bireylerin sorumluluğunu bakımevi veya sunduğu olanaklarla üstlenmiş olan dernek/federasyonların, karşılaşılan kabul edilemez sorunlar karşısında kendi içlerinde kurumsal denetlemeleri yapmamış olmaları olduğunu düşünüyor ve #soruyoruz.

Derneğimiz kurulduğu günden beri otizmli bireylere cinsel istismar ve darp konularının en yakın takipçisi ve mağdurların destekçisi olmuştur.

Örtbas kültürünün ülkemizde her baktığımız köşede yerleştiğini üzüntü ile görmekteyiz. Buna daha önce de seyirci kalmadık, bu gün de seyirci kalmayacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

Bugüne kadar Pendik Bakımevi’nde otizmli bireylerin, darp edildiğini, şiddet gördüğünü, bunların önlenebilmesi için yapılması gereken düzenlemeleri, personel olarak uzman ve yetkin kişilerin bu bakımevinde bulunmasının önemini İl ASPB’ye, Türkiye Otizm Meclisi’ne, Federasyonlara yazdığımız dilekçelerle ve yaptığımız yüzyüze toplantılarla nefesimiz yettiğince dile getirdik. Denetimlerin doğru düzgün yapılmasının önemini vurguladık. Ancak söylediklerimiz hep göz ardı edildi.

Bu tarz kabul edilemez vakalarda bünyesindeki dernekleri denetlemek gibi bir görevi de olan federasyonların bu konuda geçmişte ne yaptığını öğrenmeye hakkımız olduğunu ve otizm camiasının imajının temizlenmesi için de bunun elzem olduğunu düşünüyoruz.

Hiçbir ticari kurumla bağlantısı olmayan anne ve babalar olarak soruyor, açıklama bekliyoruz.

 

🧾 Otizm ve Engelli Dernekleri Federasyonu’na ilettiğimiz dilekçe 

🧾 Otizm Dernekleri Federasyonu’na ilettiğimiz dilekçe

#ÖrtbasAcıyıTekrarlatır

#Soruyoruz